Moha szubjektív olvasónaplója a XXI. század elejéről

Én csak olvasgatok...

Én csak olvasgatok...

William Paul Young: A viskó

Ahol a tragédia megütközik az örökkévalósággal

2018. július 22. - Mohácsi Zoltán

Nem is tudom… Azt biztos, ahogy többen is megfogalmazták már: ez nem regény. Sokkal közelebb áll a lelki irodalom olyan darabjaihoz, mint Bunyan Zarándok-ja vagy Comenius A szív útvesztője. Még eszembe jutott a Livingston, a sirály is. Talán nem véletlen, hogy A viskó-t a könyvtárban nem a…

Tovább

Maria Housden: Hannah ajándéka

 Nem szerettem soha a betegség produkálta könyveket, filmeket. A pontos okot nem tudom, majd egyszer Freud doktorral kianalizáltatom magamat… Gyanús, hogy édesanyám nagyon korai, fiatalkori halálának köze van hozzá. Ezzel a Hannah-könyvvel szemben is volt bennem tartás. Pedig aki ajánlotta, annak…

Tovább

Kelecsényi László: Vászonszerelem

A magyar hangosfilm krónikája 1931-től napjainkig

Az Alexandrában találtam rá, a Nyugati téren, öccá' forintér! Szerelmetesfeleségtársammal aztán beültünk a sarokkádunkba olvasgatni egy kicsinyt, egy adag vízipipával, és észre se vettem, de a könyv majd' feléig eljutottam. Olvasmányos, korrekt, és megértettem általa, mennyi magyar film hiányzik…

Tovább

Spencer Johnson: Hová lett a sajtom?

Útmutató, hogyan birkózzunk meg a változásokkal az élet útvesztőjében

Nem is tudom, hol leltem rá, amikor először találkoztam vele. A könyvtárban az üzleti könyvek közé sorolták. Ettől némileg megijedtem, mert nem kedvelem az „ígycsináldígytutibejönésboldogleszel”-könyveket, nem hiszek nekik.  Aztán belefogtam, s nem tudtam letenni. Igaz, együltőhelyes olvasmány, de…

Tovább

Margaret Atwood: A ​szolgálólány meséje

Az úgy volt, hogy Szerelmetesfeleségtársam barátnője (s ez által az enyém is, de nem úgy), Kata ott ült a még be nem lakott lakásunk szobájában a már belakott, új heverőnk sarkában, és nagyon lelkesen mesélte, hogy tizenhárom éves lányával gyakorlatilag egy-két nap alatt befaltak egy sorozatot, ami…

Tovább

Elliot Aronson – Carol Tavris: Történtek hibák (de nem én tehetek róluk)

Az önigazolás lélektana

Úgy gondolom, a címben citált védekezés a mindennapokból nagyon is ismerősen cseng. Orrba-szájba ezt halljuk. Ahogy Szerelmetesfelelségtársam édesapját idézte sokszor a nagy-nagy igazágot: „Szarnak, bajnak nincs gazdája.” Vagy ahogy a Moly-on kommentálta valaki a könyvet: „Na, ugye, hogy nem én…

Tovább

Jostein Gaarder: Sofie világa

A filozófia az a tudomány, aminek nagyjából annyi értelme van, hogy okos, de gyakorlatiatlan emberek el tudnak egymással vitatkozni, hogy kinek nincsen igaza a valóság észlelésében és értékelésében. De rögtön hozzá kel tennem, hogy miközben nincsen két filozófus, aki egyetértene a másikkal, a…

Tovább

Németh Géza: Blackmore

A világ egyik legjobb gitárosának és életművének korrekt, érdekes, elfogulatlanul elfogult történetét olvashatjuk. Blackmore a legendás Deep Purple, a szintén legendássá vált Rainbow és az érdekes, reneszánszosan rockzenét játszó, Blackmore's Night együttesekben zenélt. Mondhatjuk, jobbnál jobb…

Tovább

Bencze Izabella – Mezei Károly: Haza(ki)árulás

...és mégis élünk! 6.

Bencze Izabella világosan, tömören fogalmazza meg a válaszait Mezei Károly kérdéseire. A könyvből egy hazáját féltő, azért tenni akaró jogász személyisége bontakozik ki, aki világosan, bennfentesként látja, hogyan lopta szanaszéjjel a politikai elitünk ezt az országot, s hogyan lett ugyanez a réteg…

Tovább

Klaus Mann: Mefisztó

Egy karrier regénye

Persze, hogy Szabó István filmjét láttam először, attól kaptam kedvet Klaus Mann regényéhez. Klaus-Maria Brandauert nagyon nehéz feledni  Hendrik Höfgen szerepében. Ez még valamikor az őskorban volt, a film bemutatásának idején, amit Prof barátommal láttam. Tizennégy.tizenöt éves voltam. (Óbudán a…

Tovább
süti beállítások módosítása